Byli jsme se inspirovat v ekologickém centru v Hostětíně

Byli jsme se inspirovat v ekologickém centru v Hostětíně

Náš školní ekotým a vybraní žáci se zájmem o ekologii se ve středu 26. září přidali k ekotýmům dalších dvou škol našeho kraje (ZŠ Raškovice a ZŠ Lichnov) a navštívili Ekologické centrum Veronica v Hostětíně. Po dlouhé cestě autobusem se ocitli v malé vesničce v okrese Uherské Hradiště, kde vše fungovalo v souladu s přírodou: kořeny rostlin čistily vodu, staré větve po průchodu štěpkovačem vyhřívaly obec díky místní společné automatizované výtopně, slunce vyrábělo elektrickou energii a jablka původních odrůd z místního sadu se měnily na chutný mošt a sušené křížaly. Naši žáci se prostřednictvím vzdělávacího programu proměnili na starosty obcí, kteří se potýkají s ekologickými problémy, navštívili moštárnu, čističku odpadních vod, sušírnu ovoce, výtopnu i pasivní dům a seznámili se s principem jejich fungování.

Na zpáteční cestě se zastavili v Luhačovicích, malebném lázeňském městečku, kde ochutnali místní léčivé minerální prameny a lázeňskými oplatky si následně spravili chuť.

Díky nádhernému počasí si všichni celodenní vzdělávací exkurzi náležitě užili.

Děkujeme ekotýmu ZŠ Raškovice za organizaci exkurze a budeme se těšit na další setkání.

Školní ekotým a Mgr. Magda Luzarová

A zde je pár postřehů členů ekotýmu:

  • Když se řekne Hostětín, tak se mi vybaví malá obec se zhruba dvěma sty obyvateli, kde mají na každém druhém domě solární panely.
  • Překvapilo mě, jak tlusté stěny má pasivní dům a že sušírna ovoce vypadá jako hobití nora. Chyběly jí jen kulaté dveře.
  • Určitě budu vzpomínat na to, jak v Luhačovicích všichni ochutnávali místní prameny a následně prskali a říkali, že se to nedá pít. (Ondra Š.)
  • Chtěli bychom mít doma podobnou moštárnu, jako jsme viděli v Hostětíně. Láhve se tam samy vyplachovaly, plnily moštem, zavíčkovaly a posunovaly se po pásu až k paní, která je zabalila do krabice. (Matyáš Ž. a Štěpán G.)
  • Určitě budeme vzpomínat na výborný mošt a na to, jak funguje moštárna. (Ethel B. a Natali R.)
Fotogalerie

 

Podobné aktuality

V Anglii jsme nezmokli

V Anglii jsme nezmokli

Anglie, součást Velké Británie, je jedna z nejkrásnějších zemí, které jsem kdy navštívila. Přestože jsme tam byli jen několik dní, hodně jsme toho...

Publikováno