Byli jsme se inspirovat v ekologickém centru v Hostětíně

Byli jsme se inspirovat v ekologickém centru v Hostětíně

Náš školní ekotým a vybraní žáci se zájmem o ekologii se ve středu 26. září přidali k ekotýmům dalších dvou škol našeho kraje (ZŠ Raškovice a ZŠ Lichnov) a navštívili Ekologické centrum Veronica v Hostětíně. Po dlouhé cestě autobusem se ocitli v malé vesničce v okrese Uherské Hradiště, kde vše fungovalo v souladu s přírodou: kořeny rostlin čistily vodu, staré větve po průchodu štěpkovačem vyhřívaly obec díky místní společné automatizované výtopně, slunce vyrábělo elektrickou energii a jablka původních odrůd z místního sadu se měnily na chutný mošt a sušené křížaly. Naši žáci se prostřednictvím vzdělávacího programu proměnili na starosty obcí, kteří se potýkají s ekologickými problémy, navštívili moštárnu, čističku odpadních vod, sušírnu ovoce, výtopnu i pasivní dům a seznámili se s principem jejich fungování.

Na zpáteční cestě se zastavili v Luhačovicích, malebném lázeňském městečku, kde ochutnali místní léčivé minerální prameny a lázeňskými oplatky si následně spravili chuť.

Díky nádhernému počasí si všichni celodenní vzdělávací exkurzi náležitě užili.

Děkujeme ekotýmu ZŠ Raškovice za organizaci exkurze a budeme se těšit na další setkání.

Školní ekotým a Mgr. Magda Luzarová

A zde je pár postřehů členů ekotýmu:

  • Když se řekne Hostětín, tak se mi vybaví malá obec se zhruba dvěma sty obyvateli, kde mají na každém druhém domě solární panely.
  • Překvapilo mě, jak tlusté stěny má pasivní dům a že sušírna ovoce vypadá jako hobití nora. Chyběly jí jen kulaté dveře.
  • Určitě budu vzpomínat na to, jak v Luhačovicích všichni ochutnávali místní prameny a následně prskali a říkali, že se to nedá pít. (Ondra Š.)
  • Chtěli bychom mít doma podobnou moštárnu, jako jsme viděli v Hostětíně. Láhve se tam samy vyplachovaly, plnily moštem, zavíčkovaly a posunovaly se po pásu až k paní, která je zabalila do krabice. (Matyáš Ž. a Štěpán G.)
  • Určitě budeme vzpomínat na výborný mošt a na to, jak funguje moštárna. (Ethel B. a Natali R.)
Fotogalerie

 

Podobné aktuality

Ředitelské volno

Ředitelské volno

Vážení rodiče a zákonní zástupci, dovoluji si Vám oznámit, že na základě § 24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, vyhlašuji z...

Publikováno
Mikulášská nadílka

Mikulášská nadílka

Ve středu 5. 12. proběhla na škole opět Mikulášská nadílka. Organizovali ji zástupci školního parlamentu. Nejprve jsme se vydali do školky, kde...

Publikováno