Hnojník opět první – obhájili jsme loňské vítězství!

Hnojník opět první – obhájili jsme loňské vítězství!

V náročné konkurenci škol Moravskoslezského kraje jsme obhájili loňské vítězství na krajské ekologické soutěži. Žáci sedmé třídy, Ondřej Švéda a Barbora Swatková, se od středy 21. listopadu radují z výhry za 1. místo v ekologické soutěži EkoEnergie 2018. Soutěž pořádá již desátým rokem Střední škola teleinformatiky v Ostravě-Porubě a žáci základních a středních škol Moravskoslezského kraje na ní prezentují své práce s ekologickou tematikou. Loni naše škola zvítězila s projektem zabývajícím se tématikou  stand by režimu, letos si žáci vybrali téma „Chytrý region“ a zabývali se tím, co u nás děláme špatně a jak by se to dalo zlepšit. Ve své práci si všímali světelného znečištění, znečištění ovzduší, znečištění dopravou, spotřeby plastových sáčků, množství reklamy a podobně. Navázali tak na svou činnost ve školním časopise a dále na bádání v ekotýmu, jehož jsou členy.

Před samotnou soutěží připravili organizátoři workshop, na kterém se soutěžící dozvěděli, jak připravit prezentaci a jak správně prezentovat, navštívili vodní elektrárnu na Morávce a vyslechli si zajímavé přednášky o moderních technologiích. Už před workshopem, konaným 3. října, měl Ondra s Barborou jasno, jaké bude téma jejich práce. Zúročili informace získané z činnosti ve  školním časopise a doplnili je vlastním bádáním. Vytvořili prezentaci s názvem „Chytrý region, aneb chytrá řešení hloupého jednání“.

Na soutěž  jeli po pečlivé a dlouhodobé přípravě s pocitem, že pro úspěch udělali maximum. Už v průběhu jejich prezentace bylo jasné, že díky zajímavému obsahu a svému jedinečnému projevu zaujali celé publikum, včetně poroty složené z vysokoškolských odborníků. Do svého přednesu vnesli i kouzlo dialogu. Nebylo to jen suché konstatování faktů, využili své zkušenosti z divadelního kroužku, kdy si formou rozhovoru vtipně přihrávali otázky a odpovědi, čímž obohatili svou práci.  Hned po skončení jejich vystoupení byli osloveni moderátorem televize Polar a po vyhlášení výsledků i novinářem magazínu Patriot.

Za zajímavé, bezchybné a téměř herecké představení výsledků svého bádání si vysloužili 1. místo v kategorii základních škol a z rukou náměstka hejtmana MSK Stanislava Folwarczného převzali cenu v podobě poukázek do OC Karolina v hodnotě 5000,- Kč.

Blahopřejeme našim ekologům k zaslouženému úspěchu a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Poděkování patří také organizátorům soutěže za možnost účasti.

Mgr. Magda Luzarová

 

Poděkování vedení školy patří nejen Barboře a Ondrovi, ale také paní učitelce Magdě Luzarové, která má na tomto úspěchu velkou zásluhu. Opět dokázala dobře motivovat a výborně připravit naše žáky, a to nejen ve vyučování, ale i ve svém volném čase. Kromě bádání v ekotýmu se pravidelně společně scházeli od časných ranních hodin před vyučováním a přibližně dva měsíce se poctivě na tuto soutěž připravovali. Přejeme všem hodně úspěchů a chuti do dalšího bádání.

Mgr. Dagmar Tobolová, ředitelka školy

 

IMG_6043 IMG_6066 IMG_5997 IMG_5984 ekosoutěž   IMG_6091

 https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000014679/zaci-a-studenti-prezentovali-v-ostrave-chytra-reseni

 https://vimeo.com/302420618

http://www.patriotmagazin.cz/ekoenergie-18-skolaci-prisli-s-napady-jak-setrit-energie?fbclid=IwAR2cDyIkTmH70XhJ3v3cHQEYA3MAAmuUWn9fqbgmSDRZgHOf2hc9WJzCv1Y

 https://teleinformatika.eu/aktualne/2018/11/ekoenergie-18/

 https://www.msk.cz/cz/skolstvi/soutez-ekoenergie-2018-_-chytry-region-ma-sve-viteze-124408/