Naše žákyně na ministerstvu školství

Naše žákyně na ministerstvu školství

Jak jsem prezentovala na ministerstvu

Dne 9. listopadu jsem se společně s paní učitelkou Luzarovou zúčastnila Žákovské ekologické konference na MŠMT v Praze. Na konferenci se prezentovalo 9 badatelských prací, z nichž byly pouze tři od žáků základních škol. Zbývajících sedm prací vytvořili studenti středních škol.

Svou práci „Ze života masožravých rostlin“, na které jsem pracovala skoro rok, jsem prezentovala jako čtvrtá v pořadí. Pak jsem jako každý z prezentujících odpovídala na otázky od obecenstva, které kromě žáků ostatních škol a jejich učitelů tvořili i významní hosté, jako vedoucí tajemník České komise pro UNESCO, předsedkyně Klubu ekologické výchovy, předseda Zeleného Kříže, zástupkyně ČSOP, zástupce MŠMT, zástupkyně Národního ústavu odborného vzdělání a také paní doktorka Danuše Kvasničková.

Než se vůbec začalo prezentovat, měla jsem strašnou trému. Bála jsem se toho, že nějaká slova zkomolím nebo se zaseknu. Přestože se na této konferenci nebojovalo o místa, já jsem bojovala sama se sebou, abych nemluvila rychle a Pražáci mi rozuměli, abych správně posouvala snímky a pouštěla videa. Už po první prezentaci z jedné střední školy jsem se uklidnila. Zjistila jsem, že se nemám čeho bát.

Když jsem se konečně dostala ke slovu, bylo jasné, že jsem hned všechny zaujala. Měla jsem radost, že jsem neudělala žádné chyby a velice mě potěšilo, když jsem si od předsednického stolu vyslechla, že se jim moje práce moc líbí a že bych měla dál pokračovat. Dostala jsem doporučení přihlásit se na Středoškolskou odbornou činnost, kde mohu prezentovat výsledky svého bádání.

Po všech prezentacích převzali všichni prezentující diplomy a nás čekala prohlídka Prahy. Prohlédly jsme si Lennonovu zeď, prošly se po Karlově mostě, Staroměstském a Václavském náměstí, v rámci Týdne vědy a techniky jsme navštívily virtuální výstavu a stihly jsme i koupit dáreček domů. Na Staroměstském náměstí jsme prošvihly o pouhých šest minut odzvonění celé hodiny na orloji, zato jsme tam potkaly známé tenistky P. Kvitovou, K. Siniakovou a další. Chtěly jsme ještě nakouknout do Národního muzea, ale obrovská fronta před vstupem nás odradila. A tak jsme se pomalu vydaly k nádraží. Po dlouhé cestě vlakem jsme unavené, ale plné zážitků a s pocitem vlastního vítězství dorazily v pozdních hodinách domů.

Moc děkuji paní učitelce Magdě Luzarové, že jsem něco nového a skvělého mohla zažít. Za tu celoroční práci tenhle den opravdu stál.

Silvie Konečná

DSCN5958              DSCN5976       DSCN5944