Pohádkový listopad v družině

Pohádkový listopad v družině

V listopadu se většina dětí z družiny Šikulové rozhodla zúčastnit se výtvarné soutěže, kterou na téma Pohádka vyhlásil školní klub. Dohodly se na tom, že nebude kreslit každý sám jinou pohádku, ale protože ze společné četby jich znají velmi dobře několik, vyberou ke společnému výtvarnému ztvárnění některou z nich. Protože však chlapci mají jiný vkus v četbě než děvčata, vznikla nakonec výtvarná zpracování hned dvou pohádkových příběhů. Pro děvčata se stala předlohou klasická česká pohádka Pták ohnivák a liška Ryška, chlapci si pak vybrali příběh indiánského chlapce Malého stromu.

Děti zjistily, že pastelkami a fixy, které nejraději a nejčastěji používají, nemohou dobře vyjádřit pohádkovou barevnost příběhů. Proto se rozhodly pro temperové barvy. Byla to učiněná alchymie. Učily se mícháním barev dosáhnout odpovídajícího barevného odstínu, rozhodovaly se, jakých štětců mají k jejich nanášení použít, jakých barevných kombinací mohou využít k vyjádření nálady, pocitu a atmosféry příběhu. A tak vznikly dva jedinečné soubory ilustrací k oběma pohádkám, které jsou zobrazením dětského vnímání pohádkových postav a prostředí, v nichž se příběhy odehrávají.

Školní družina se od začátku prosince proměnila v malou výtvarnou galerii, ve které byla tato pohádková dílka vystavena. Nakonec došlo i na ocenění. Každé z dětí udělilo svůj hlas tomu obrazu, který jej nejvíce zaujal. Nejúspěšnější ilustrátorkou se stala Kristýna Hostašová, která se mohla radovat hned několikrát, když všechny tři její obrazy dostaly ocenění.

Pohádkové obrazy dětí si jistě zaslouží, aby trvale zdobily místnost školní družiny, a proto je zarámujeme a vystavíme.

Marie Bijoková, vychovatelka ŠD

pták                    holč

Pták Ohnivák, autorka Kristýna Hostašová    Indiánka Tabita, autor David Sikora

https://zshnojnik.rajce.idnes.cz/Malovana_pohadka/