Pozorovali jsme jedinečný úkaz na obloze

Pozorovali jsme jedinečný úkaz na obloze

Jedenáctý listopad si zpravidla spojujeme s prvními sněhovými vločkami a se svatomartinskou husou na talíři. Letos naštěstí přijel svatý Martin k nám do Beskyd už o den dříve a jedenáctého byla obloha jako vymetená.  Žáci naší školy, jejich učitelé a později i rodiče měli možnost sledovat mimořádnou událost, která se odehrávala na odpolední obloze. Pozorovali přechod planety Merkur přes Slunce.

Od půl druhé přicházeli zájemci o sledování tohoto výjimečného jevu a až do půl čtvrté nahlíželi do dalekohledu pana Jana Kondziolky, aby zhlédli, jak se malá černá tečka posunuje přes sluneční kotouč. Přestože se krátce po třetí hodině podmínky k pozorování rychle zhoršovaly, jak slunce zapadalo za beskydské kopečky, odcházeli pozorovatelé s pocitem uspokojení, že byli účastníky úkazu, který se hned tak nevidí. Přechod Merkuru přes Slunce totiž opět nastane až v roce 2032.

Poděkování patří panu Janu Kondziolkovi, iniciátoru Beskydské oblasti tmavé oblohy, že umožnil toto pozorování prostřednictvím svého dalekohledu přímo z místa v areálu naší školy a událost tak mohli sledovat i všichni zájemci.

PhDr. Eva Fojtíková, školní knihovnice

obloha