Slavili jsme Den Země

Slavili jsme Den Země

Oslava letošního Dne Země proběhla 30. dubna a nazvali jsme ji „Náš kousek Země“. Tomu, pro nás nejdůležitějšímu místu na Zemi, jsme se celé dopoledne věnovali. Díky nádhernému počasí nezůstalo jen u teoretických přání, ale téměř všichni vyrazili ven, aby přiložili ruku k dílu.

Žáci prvního stupně kreslili, vytvářeli výrobky z odpadového plastu, zhotovovali naučné plakáty na téma třídění odpadu a někteří z nich se zúčastnili i sázení Lípy republiky.

To, že se v roce stoletého výročí založení Československa mapují a také vysazují lípy republiky, řada žáků nevěděla. Věřím však, že poté, co se takovéto výsadby zúčastnili, přiložili ruku k dílu, vyfotografovali nebo jen sledovali, jak se tak významný strom vysazuje, určitě nezapomenou, že lípa a náš národ patří neodmyslitelně k sobě. Lípy republiky byly vysazeny hned dvě. Zajistila je obec Hnojník a naši žáci samotnou výsadbu nejenže zdokumentovali, ale mnozí z nich se pokusili ve svých literárních dílech předpovědět, co bude lípy v následujících desítkách let čekat, a popřáli jim do života vše nejlepší.

Žáci druhého stupně letos neslavili v třídních kolektivech, jak je tomu běžně při vyučování, ale rozdělili se dle schopností a umu do skupin napříč věkem.

Nejvíce skupin se zapojilo do projektu „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ a tak jako v minulých letech sbírali odpad, který se každoročně v obci nahromadil. Tyto skupiny nesly pracovní název Záchranáři. Byly vybaveny pytli a rukavicemi a zachraňovali „náš kousek Země“ od následků lidské činnosti. Opět nezůstalo jen u jednoho naplněného pytle. Celkem nasbírali zhruba 80 kg odpadu.

Aby Země opravdu věděla, že její svátek slavíme, lechtala ji skupina zahradníků motyčkami a hráběmi. To když osazovala skalku za školou, připravovala skleník pro naše semenáčky zeleniny, vytvářela záhon léčivých rostlin nebo upravovala keře na školní zahradě.  Práce bylo opravdu hodně. Naštěstí si skupinu zahradníků vybrali žáci, kteří se práce nezalekli, pustili se do ní s elánem a ukázali, že na zahradě nepracují poprvé.

Naši žáci v řadě soutěží prokazují, že jsou skvělými výtvarníky a spisovateli, a proto se ti nejlepší z nich zapojili do soutěže vyhlášené Klubem ekologické výchovy. Téma soutěže a naší letošní oslavy Dne Země spolu úzce souviselo, a tak umělci ve svých dílech podle zadání soutěže zachycovali „Lípu – národní strom“ a „Propagovali kulturní a přírodní dědictví obce“. Nakonec svá díla vystavili v prostorách šaten. Držme jim palce, ať v celostátní soutěži před porotou v Praze zaujmou.

Dění celého dne dokumentovala skupina fotografů. Zachytili na svých fotkách činnosti všech skupin a vytvořili i umělecky laděné fotografie, které se také zúčastní zmíněné soutěže. Na některé z nich se můžete podívat ve fotogalerii.

Věřím, že jsme pro „Náš kousek Země“ udělali to, co bylo v našich silách, a že jsme si při oslavách uvědomili nepostradatelnost kvalitního životního prostředí a skutečnost, že jsme za něj jako lidé odpovědni. Všem, kteří „slavili“ ať už prací, nebo vlastní tvorbou, děkuji za bezproblémový a příjemně strávený den.

Mgr. Magda Luzarová

Koláže6 12

http://zshnojnik.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_2018/