9. června 2023 se na kroměřížský zámek sjeli zájemci o floristiku, aby zde v rámci moravského zemského kola Floristické soutěže porovnali svůj um a kreativitu. Jednalo se o třicítku nejlepších účastníků okresních kol společně s jejich doprovodem. Všechny v přízemních prostorách zámku přivítali zástupci Českého zahrádkářského svazu, který soutěž organizuje, dále zástupci města, zámku a kraje. Úvodem také zaznělo zadání úkolů, které byly v tomto ročníku celkem nezvyklé. Soutěžící měli uvázat pánskou dárkovou kytici pro šéfredaktora časopisu Zahrádkář u příležitosti 55. výročí časopisu. Druhým úkolem bylo naaranžovat holínku umělými rostlinami. Tento úkol nebyl snadný, protože většina soutěžících neměla s umělými květinami téměř žádnou zkušenost a ani potřebné vybavení.

Po dvou hodinách vlastní soutěže, která probíhala v chladných prostorách Sala terreny, byla pro soutěžící připravena prohlídka zahrad. Někteří však dali přednost teplému jídlu a horkému čaji pro zahřátí, a do studených přízemních prostor zámku se vrátili až na vyhodnocení výsledků soutěže.

Naši školu zde reprezentovali zástupci všech tří soutěžních kategorií: v kategorii žáků Eliška Milichová (7. B), v kategorii juniorů Klára Kutajová (absolventka) a v kategorii seniorů Magda Luzarová (učitelka). Náhradníkem byla Aneta Lasotová, která se v okresním kole umístila na druhém místě. Bohužel se pro ni mezi soutěžícími v Kroměříži místo nenašlo.

Klárka Kutajová zúročila své zkušenosti z nedávno proběhlé soutěže Děčínská kotva a v silné konkurenci obsadila 3. místo. Postupuje tak do národního kola, které se na podzim uskuteční v rámci výstavy Flora v Olomouci. Paní učitelka Luzarová obsadila 8. příčku a Eliška si odnesla diplom za 9. místo. Všechny si z Kroměříže odnesly kromě drobných dárků i řadu inspirace a zážitků.

Vytvořená soutěžní díla budou zdobit kroměřížský zámek v rámci „Víkendu otevřených zahrad“, a naaranžované holínky mohou soutěžící vidět na výstavě Flora v Olomouci.

Všem účastnicím děkujeme za reprezentaci a Klárce přejeme hodně štěstí v národním kole soutěže.

Mgr. Magda Luzarová