Děčínské kotvy, nejvyšší floristické soutěže v České republice, se každoročně účastní profesionální floristé (kategorie senior) a studenti středních zahradnických škol (kategorie junior). Díky Českému zahrádkářskému svazu se už 4 roky mohou soutěže účastnit i nejlepší žáci základních škol (kategorie žák). Naše škola letos měla v soutěži už druhou reprezentantku. Po Johaně Kozlové, která v Děčíně získala 4. místo v září 2021, se na Děčínský zámek ve středu 17. 5. 2023 vypravila Klárka Kutajová v doprovodu svých rodičů a paní učitelky Luzarové.

Nominací na letošní Děčínskou kotvu byla účast v celostátním kole Floristické soutěže, které se na podzim konalo na výstavě Flora v Olomouci. Do něj Klárka postoupila ze zemského moravského kola konaného počátkem června 2022, kde obsadila 3. příčku. Tehdy ještě navštěvovala 9. třídu naší školy. Přestože je Klárka v současné době studentkou prvního ročníku gymnázia, stále tedy reprezentuje ZŠ Hnojník.

V Děčíně na soutěžící čekaly dva soutěžní úkoly, množství inspirace, celebrity floristické branže, honosný galavečer, a především nádherné prostředí místního zámku.

Prvním úkolem soutěžících v kategorii žák bylo připravit květinový koš pro Emu Destinovou k příležitosti uvedení opery, kde byla zpěvačka obsazena. Operu si soutěžící volili sami. Druhým úkolem bylo uvázat diplomatickou kytici pro Madeleine Albrightovou, která by ladila k jednomu z jejích outfitů. Kromě nářadí si tedy mladé floristky přivezly popis opery a fotografii Madeleine v jednom z jejích kostýmků. Rostlinný materiál zajistili organizátoři.

V kategorii žák se setkalo 6 nejlepších floristek ČR. Před samotnou soutěží všechny absolvovaly dva přípravné víkendové kempy v Praze pod vedením floristy Zdeňka Kupilíka. Konkurence mezi nimi tedy byla velmi silná.

Klárka v Děčíně tvořila květinový koš k opeře Madam Butterfly, za který získala 2. místo. Její kytice ladící k fialovému kostýmku Madeleine se umístila na místě třetím. Celkově se Klárka umístila na třetím místě. Vzhledem k tomu, že první dvě příčky patřily českým reprezentantkám, obhájila Klárka své umístění z celostátního kola a stala se nejlepší moravskou floristkou v kategorii žák.

Za zmínku stojí i to, že se v Děčíně Klárka setkala i s Johanou Kozlovou, která zde v soutěži asistovala Matěji Tesarčíkovi, třetímu nejlepšímu floristovi v kategorii junior, a také Zdeňku Kupilíkovi při aranžování hlavního podia na galavečer.

Samotná soutěž i následný galavečer byl nevšedním zážitkem, jak pro soutěžící, tak pro všechny zúčastněné. Na to, že se v Děčíně bylo na co dívat, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Klárce moc gratulujeme a přejeme hodně štěstí v letošním zemském moravském kole. Poděkování patří i jejím rodičům za zajištění skvělého zázemí.

Mgr. Magda Luzarová