23. února jsme vyrazili se žáky sedmého ročníku, kteří nejeli na lyžařský výcvikový kurz, na bájný vrch Godula v Beskydech. Vyšli jsme směrem na Komorní Lhotku po modré turistické značce. V Komorní Lhotce jsme si doplnili zásoby v místním obchodu a pokračovali dál po cestě kolem katolického kostela Božského Srdce Páně nahoru do svahu. Jak jsme postupně stoupali, otevřel se nám krásný výhled nejen na obec Komorní Lhotku, ale i na rovinu dále směrem na Havířov a později i Český Těšín. Po cestě na vrchol jsme si prohlédli bývalý pískovcový lom Godula. Lom je se svými až 20 metrů vysokými stěnami skládajícími se z godulského pískovce, oblíbenou lezeckou lokalitou severní Moravy. Lezci zde nalezenou na dvě desítky cest. Nachází se zde také jedna cesta obtížnosti VII s názvem Sedmička a jedna cesta IXa s názvem Plotna za rohem.

Z lomu jsme pokračovali na Godulu, kde se nachází chata Ondráš. Na kopci jsme si zahráli kuličkové bitvy, občerstvili jsme se a vydali se na samotný vrchol, který se nachází ve výšce 738 m n. m. V raných dobách našich dějin si Godulu vyhlédli staří Slované. Měli zde pohanské obětiště a také na ni chodili hodovat.

Na cestě zpátky jsme pod vrcholem navštívili kamenný památník vzniku 1. ČSR z roku 1918. Po celou dobu výletu jsme hráli poznávací hru, která pak o den později vyvrcholila zeměpisným kvízem o ceny. Dohromady jsme urazili přes 15 km.

Výlet se nám vydařil, počasí nám přálo a bylo to moc fajn!

Mgr. Jiří Šmahlík